Guarana z rana

Rano, mimo że pozornie nie ma czasu, staram się wygospodarować 5 minut na zrobienie zielonego koktajlu. 5 minut w zupełności wystarcza zwłaszcza, że nie jem śniadań, więc traktuję koktajl jako zamiennik – płynne i szybkie co nieco, po którym mój żołądek nie zaprotestuje. Korzyść zaś z takiego zamiennika odczuwam aż do obiadu. Szczególnie jeśli jest to koktajl z guaraną.

Do blendera wsypuję na oko garść płatków owsianych lub jakichkolwiek innych (żytnich, ryżowych, jaglanych). Jeśli pamiętam – namoczę je na wieczór, ale jeśli zapomnę to też żadna bieda – blender wygładzi nierówności i wszelkie inne niedoskonałości twardych płatków 😉 . Do tego pół dużego jogurtu, łyżeczka miodu, kilka listków szpinaku baby (to zawsze musi być green smoothie – z założenia i przekonania), jakiś owoc w niewielkiej ilości, np. pół jabłka ze skórką, płaska łyżeczka sezamu, i najważniejszy składnik, nadający sens mojemu śniadaniu – guarana. Od jakiegoś czasu nie pijam kawy (zakwasza organizm), ale odkryłam guaranę – królową poranków, która nie dość, że budzi, to jeszcze dorzuci bonus w postaci zdrowych składników. No i przychodzi w sukurs po niedospanych nocach (a kto dziś dosypia tyle, ile by chciał…?). Zatem płaska łyżeczka, nie więcej, żeby nie ‘przedawkować’. Koktajl z płaską łyżeczką guarany jest odpowiednikiem średnio-mocnej kawy i jako taki stawia na nogi i rozjaśnia umysł w dużo zdrowszy i łagodniejszy sposób, niż kawa.

Tak naenergetyzowana, orzeźwiona zdrową zieleninką i podbudowana ideologicznie ruszam do boju! Na zdrowie!

Guarana – źródło witaminy C oraz witamin z grupy B. Zawiera wysokie stężenie kofeiny (do 5% na ziarno, dla porównania ziarno kawy posiada do 2%). Korzystnie wpływa na działanie układu nerwowego, stymuluje pracę mózgu, poprawia pamięć i koncentrację. Wspomaga zwalczanie stanów depresyjnych, a także zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Substancje aktywne zawarte w guaranie przyspieszają metabolizm, zmniejszają uczucie głodu, przez co jej spożywanie pomaga w walce z nadwagą. Guarana wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, działa odtruwająco na organizm, pomaga w leczeniu biegunek oraz działa przeciwbólowo. Dzięki moczopędnemu działaniu pomaga w oczyszczaniu organizmu z toksyn.